Czy zakładanie cewnika Foleya boli?
Cewnik Foleya - historia | AroMed

Czy zakładanie cewnika foleya boli?  

Wsuwanie do przewodu moczowego cewnika Foleya najczęściej jest bezbolesne. Dodatkowo stosowane są odpowiednie lubrykanty zmniejszające dyskomfort podczas przesuwania się cewnika w moczowodzie. Oferowane w sprzedaży cewniki są różnej średnicy, dostosowane do płci pacjenta, jego wieku i budowy anatomicznej. Dolegliwości bólowe mogą wystąpić, jeśli zostanie zastosowany cewnik z nieodpowiednią średnicą (za duży), wystąpiło zapalenie dróg moczowych lub nie zastosowano lubrykantów. 

Przebywanie cewnika w moczowodzie często powoduje różne dolegliwości: swędzenie, pieczenie oraz duży ból na skutek zapalenia dróg moczowych. Ta jednostka chorobowa jest częstą przypadłością osób cewnikowanych, wynikającą z braku odpowiedniej higieny, którą w czasie noszenia cewnika należy bardzo skrupulatnie przestrzegać. Dokładne mycie narządów płciowych i ujścia cewki moczowej przynajmniej dwa razy dziennie winno ustrzec pacjenta przed infekcjami. Bardzo ważne jest częste mycie dłoni i systematyczne opróżnianie worka na mocz, podłączonego do cewnika.  

Zastosowanie cewnika Foleya? 

Cewnik Foleya wykorzystujemy w urologii, w sytuacji, kiedy zmiany chorobowe uniemożliwiają organizmowi samodzielnie opróżnić pęcherz z moczu. Nieskomplikowany, niepozorny sprzęt medyczny, bez którego nowoczesna medycyna nie jest w stanie sobie poradzić przy opiece nad pacjentami pooperacyjnymi, nad osobami w śpiączce, pacjentami z ostrym zatrzymaniem i nietrzymaniem moczu, obrażeniami narządów płciowych i powiększoną prostatą, (która uciska moczowód i utrudnia lub uniemożliwia oddawanie moczu). Pacjenci obłożnie chorzy, którzy samodzielnie nie są wstanie skorzystać z toalety również korzystają z cewnikowania. Cewnik Foleya ma zastosowanie w procesie leczenia chorób nerek, podczas którego nieodzowne jest ciągłe monitorowanie ilości wydalanego z organizmu moczu i badania jego składu. 

Ginekologia jest dodatkową specjalizacją gdzie ma zastosowanie cewnik Foleya: używany jest powszechnie w ginekologii i położnictwie. Niezastąpiony jest przed i po cięciu cesarskim oraz przed i po wykonaniu histerektomii. Cewnika Foleya  bywa stosowany do przyspieszenia porodu. W tym celu wprowadzany jest cewnik do szyjki macicy, a następnie wypełnia się płynem kończący go balonik, rozpierający się balonik przyspiesza proces rozwierania szyjki macicy i tym samym akcję porodową. Cewnik Foleya w związku z takim zastosowaniem nazywany bywa “balonikiem do porodu”.    

Jak zakłada się cewnik Foleya?  

Cewnik Foleya to: elastyczna rurka wykonana z lateksu lub silikonu, która ma długość od kilkunastu (wersja dla kobiet) do około 40 centymetrów (dla mężczyzn). Z jednej strony ma rozgałęzienie: jedną końcówką odprowadzany jest moczu do podłączonego worka, który często mocowany się na udzie), w drugiej znajduje się zawór zamykający cienki przewód, który prowadzi do balonika umieszczonego na przeciwległym końcu cewnika. 

Cewnik Foleya jest zakładany przez personel medyczny, polega to na wprowadzeniu końcówki cewnika zakończonego balonikiem do cewki moczowej, a następnie przesuwany jest do pęcherza. W czasie penetracji w moczowodzie balonik przylega ściśle do rurki, natomiast po wprowadzeniu do pęcherza napełniany jest wodą (za pomocą strzykawki, wpiętej do zaworu), co uniemożliwia wysunięcie się cewnika. Chcąc usunąć cewnik postępujemy odwrotnie, opróżnimy balonik z wodą i następnie wyjmujemy cewnik. Zakładanie i wyjmowanie cewnika nie jest czynnością skomplikowaną, ale jednak niezbędne jest doświadczenie. 

Jaki cewnik wybrać, lateksowy czy silikonowy? 

Cewnik Foleya jest artykułem jednorazowym. Wybór cewnika zależy od czasu, na jaki ma być zastosowany. Materiał, z jakiego został zrobiony, decyduje o czasie użytkowania. W sprzedaży hurtownia AroMed posiada modele:

cewniki lateksowe

,nawet, jeśli, pokryte są silikonem, można je używać non stop maksymalnie przez 2 tygodnie. 

cewniki silikonowe

(wykonane w 100% z silikonu) można je używać non stop maksymalnie do 3 miesięcy.

cewnik impregnowane

i powlekane srebrem, przeciwdziałają rozwojowi bakterii, można je używać non stop maksymalnie do 6 miesięcy. Zalecane są dla pacjentów cewnikowanych przez dłuższy czas, w celu zminimalizowania ryzyka zakażenia dróg moczowych.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl