Preparaty i płyny do dezynfekcji rąk, dłoni
Akcesoria i spraye do dezynfekcji rąk są dostępne w sklepie AroMed. Główne zastosowanie znajdują w medycznych placówkach służby zdrowia. Wykorzystywane są do przed badaniami, przed zabiegami medycznymi, a w szczególności operacjami chirurgicznymi. Stosować można je również w warunkach domowych, do profilaktycznego czyszczenia dłoni i usuwania zabrudzeń. Warte wspomnienia są również akcesoria do dezynfekcji skóry takie jak, szczoteczki, pumeks, myjki. Znacznie ułatwiają kwestię usuwania zabrudzeń z ciała.
Akcesoria do dezynfekcji rąk są najbardziej skutecznie, jeżeli wcześniej poprawnie zostanie przeprowadzony proces dezynfekcji skóry. Dodatkową ochronę dają dłoniom rękawiczki nitrylowe lub lateksowe, zaleca się wcześniej zdezynfekować ręce preparatem do dezynfekcji.


Preparat Veledos niezastąpiony do chirurgicznej dezynfekcji rąk
Płyny do dezynfekcji rąk Veledos znajdują zastosowanie w aspektach medycznych, jak również przy pracy z produktami spożywczymi ( dezynfekcja gładkich powierzchni), w przestrzeniach użyteczności publicznej i zaciszu domowy. Preparaty Velodes ułatwiają proces neutralizacji niebezpiecznych mikroorganizmów, takich Jak, drożdżaki, prątki gruźlicy, wirusy ( szczególnie zaznaczenia wirusów z rodzin, HIV, HCV, BVDV , SARS-Cov-2, COVID-19).
Sposób dezynfekcji znacząco wpływa na skuteczność preparatu. Podczas higienicznej dezynfekcji rąk zalecane jest wlanie na dłonie 3 ml płyny i wcieranie go przez 15 sekund ( zgodnie z wytycznymi producenta), kolejno powtórzyć czynność. Podobnie przebiega dezynfekcja chirurgiczna, znaczącą zmianą jest czas wcierania preparatu po 45 sekund dwa razy i cały czas dłonie powinny być nawilżone. Dłonie powinny być dokładnie umyte przed samą dezynfekcją.
Często popełniane błędy podczas mycia i dezynfekcji rąk
Podstawą i profilaktyką w zwalczaniu chorób bakteryjnych, pasożytniczych i wirusowych jest dokładne i częste mycie rąk. Pod znaną chorobą brudnych rąk kryją się: grypa, tasiemczyca, salmonelloza, włośnica i wirusowe zapalenie wątroby typu A. Dokładne mycie rąk zmniejsza możliwość zakażenia innych osób i chroni nas przez zachorowaniem jednocześnie.
Kardynalnym i nagminnie spotykaną nieprawidłowością jest zbyt krótki czas mycia rąk. Kolejnym znanym błędem jest zbyt mała ilość użytego płynu odkażającego lub mycie rąk, bez wcześniejszego ściągnięcia biżuterii. Brak wiedzy na temat skutecznej techniki mycia i dezynfekcji dłoni również wpływa na nasze zdrowie.
Mycie rąk – technika odpowiedniej dezynfekcji dłoni
Proste mycie rąk z codziennego brudu, wirusów i bakterii paradoksalnie jest ważniejsze sposób użycia produktów dezynfekujących, podobnie jak podczas mycia zębów, czyli czas i sposób przeprowadzenia czyszczenia. Produkty w płynie usuwają zarazki z naszych dłoni w sposób mechaniczny, pomagają w zmyciu ich z powierzchni naszej skóry. W przypadku braku bieżącej wody i mydła, dopiero wtedy możemy skorzystać z produktów na bazie środków antybakteryjnych.
Standardowe mydło w kostce powinniśmy szybko zastąpić je wersją w płynie, w odpowiednim pojemniku z dozownikiem (gdzie nie będziemy mieli styczności z dotykaniem go). Ewentualne korzystanie z przycisku powinno odbywać się za pomocą łokcia.
Po polaniu dłoni płynem na nawilżone dłonie wskazane jest następujące czynności wykonać 5 razy jedną, a potem analogicznie drugą dłoń:
- Pocieranie wewnętrznej części dłoni, a następnie pocieranie pierwszej dłoni o grzbiet drugiej,
- Rozprowadzać częścią wewnętrzną dłoni płyn o przeplecione palce
- Rozprowadzać grzbietową powierzchnię palców, zagiętych jednej dłoni pod zagiętymi palcami kolejnej dłoni,
- Rozprowadzać płyn za pomocą kciuka jednej dłoni, o wewnętrzną część zaciśniętej na nim drugiej dłoni ruchem kulistym,
- Ruchem okrężnym pocierać opuszkami palców pierwszej dłoni o drugą dłoń w wypustkach drugiej dłoni,
- Staranne opłukanie dłoni pod bieżącą wodą, a następnie osuszenie ich za pomocą ręcznika papierowego lub sterylnym ręcznikiem z tkaniny; wskazane jest zakręcenie kranu za pomocą papierowego ręcznika w celu nie dotknięcia go zdezynfekowaną dłonią.
Preparatem na bazie alkoholu można dodatkowo zdefektować dłonie. Według wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), wyżej wymieniony proces dezynfekcji pomaga przy zwalczaniu chorób zakaźnych ( COVID-19).