Maski medyczne w zwalczaniu COVID 19
Maski medyczne w zwalczaniu COVID 19

Maski medyczne w zwalczaniu COVID 19

Podstawowy podział masek rynku to maski medyczne i ochronne. Jeśli chcemy chronić się przed warunkami zewnętrznymi, nie zważając czy są to pyły, smog czy wirus, używa się maski ochronne. Ich skuteczność określa klasa ochrony: FFP1, FFP2 i FFP3, zgodnie z normą EN 149. Doskonałym zwizualizowaniem jest to porównanie maski do siatki z oczkami. Czym mniejsze oczka tym większe bezpieczeństwo w zakresie nieprzepuszczania do układu oddechowego cząstek z zewnątrz. Maska mająca normę FFP1 to – wg eksperta Koalicji BHP – taki durszlak z dużymi oczkami, a jej skuteczność wynosi 80%. Typ FFP2 daje bezpieczeństwo na poziomie 94%, a FFP3 aż 99%. Odpowiednikiem europejskiej normy jest amerykańska norma (42 CFR 84) wyróżniająca podobnie trzy klasy filtracji powietrza N95, 99, N100 (zakłada się, że maski FFP2 dają taki sam poziom bezpieczeństwa, jak maski z certyfikatem N95).

Jeżeli chcemy chronić innych przed np. Kroplami kaszlu, używajmy maski medycznej. Tu wyróżniamy klasyfikację na TypI, TypII, TypIR oraz TypIIR. Maski typu II są skuteczniejsze (maseczki medyczne), te maski, które posiadają dodatkowo literę R są wzbogacone o odporność na przesiąkanie.

Należy też pamiętać, wraz ze wzrostem klasy ochrony wzrasta trudność w oddychaniu. Dana maseczka działa skutecznie przez pierwsze 40 minut do godziny użytkowania. Zawilgocona traci swoje właściwości. Żywotność maski uwarunkowana będzie również od innych czynników takich jak: wilgotność i temperatura powietrza oraz zapylenie.

Światowi eksperci podkreślają, że żadna maska nie będzie skuteczna, jeśli przy jej zakładaniu i zdejmowaniu nie będziemy pamiętać o podstawowych zasadach higieny, czyli obligatoryjne mycie rąk przed założeniem i zdezynfekowania ich po zdjęciu maski.

Czy maseczki medyczne jednorazowe chronią przed wirusami?

Nazwa maski chirurgiczne, często używane zamiennie z nazwą „maski medyczne” lub „maseczki higieniczne na twarz”. Tworzą podstawowy element zabezpieczenia zarówno personelu medycznego, jak i pacjentów przed bakteriami i wirusami, które przenoszone są drogą kropelkową podczas kaszlu. Z tego powodu stanowią obligatoryjne wyposażenie każdej sali chirurgicznej czy gabinetu zabiegowego.

W obecnych czasach, pandemicznych, maski zauważalne są również w przestrzeni publicznej. Ze względu na wprowadzone regulacji prawnych, muszą je nosić wszyscy w pomieszczeniach, które są powszechnie dostępne. Nakaz ten respektowany jest w galeriach handlowych, toaletach publicznych, barach, sklepach, szkołach czy budynkach administracji rządowej.

Badanie wykonane dla WHO mówią, że maseczki medyczne jednorazowe pozwalają zmniejszyć ryzyko zakażenia wirusem, takim jak SARS-COV-2 z 90 do 30% . Szczególnie powinny je nosić osoby, które już są mają osłabiony organizm i rozsiewają patogeny. Odpowiednie typy maseczek są w stanie przefiltrować do 95% zanieczyszczeń i drobnoustrojów. W dany sposób znacząco ograniczana jest liczba wirusów w otoczeniu, tym samym poprawiając poziom bezpieczeństwa osób postronnych, potencjalnie chorych.

Z czego wykonane są maski chirurgiczne?

Obecne maseczki medyczne są wykonane z materiałów, które nie tylko umożliwiają skuteczną ochronę przed patogenami, ale również zapewniają odpowiedni poziom komfortu podczas ich noszenia. Producenci masek używają takich materiałów jak:

Polipropylen typu Spundbond – to materiał z tworzywa sztucznego. Wykorzystywane jest w podszewkach maseczek na twarz. Zapewnia funkcję dodatkowej warstwy ochronnej, która filtruje ma za zadanie filtrować wdychane powietrze. Zważając, że materiał może mieć kontakt ze skórą jest on dodatkowo delikatny i miękki.

Zgrzewany polipropylen – tworzywo sztuczne, które poddane odpowiedniej obróbce termicznej wyróżnia się wysoką gęstością włókien. Doskonale sprawdza się jako element filtrujący. Najczęściej spotykany jest w warstwie zewnętrznej masek.

Zgrzewana warstwa środkowa – to główny filtr w maskach. Do produkcji głównej warstwy używane są różne materiały – zarówno te naturalne, jak i syntetyczne. Uwarunkowane jest to od przeznaczenia i typu maski. Filtr zatrzymuje wszelkie groźne patogeny.

Celuloza – jest to materiał wykazujący się delikatnością i naturalnością. Stosowany jest ona głównie w warstwie zewnętrznej i wewnętrznej maski. Celuloza ma kontakt ze skórą. Dlatego charakteryzuje się brakiem podrażnień dla skóry, nie powodując otarć.

Dlaczego kolorowe maski medyczne wybierają gabinety medyczne?

Gabinety medyczne dostosowując się do obostrzeń związanych z wirusem COVID używają podczas pracy maseczek medycznych. Maseczki medyczne są spersonizowane pod dany gabinet za sprawą koloru, dając spójność z kolorystyką gabinetu, jak również z motywem przewodnim gabinetu. Odpowiednio dobrana kompozycja kolorystyczna wśród personelu medycznego daje wrażenie na pacjencie przyjście do profesjonalnego gabinetu za sprawą odpowiednie dobranych kolorów otoczenia w obiekcie.

Maski medyczne kolorowe (zielone, żółte, różowe, czarne) używane są przez personel gabinetu i idealnie zgrywają się z zielonymi fartuchami medycznymi, czy czarnymi rękawiczkami nitrylowymi. Kolor nadany masce medyczne daje charakterystyczne odróżnienie pracownika placówki medycznej od standardowego koloru niebieskiego, używany przez większość społeczeństwa.

Niektóre gabinety medyczne dodatkowo zalecają swoim pracownikom zakładania kombinezonów ochronnych podczas pracy, albo zakładanie przyłbic. Wszystkie te zabiegi mają na celu podniesienie bezpieczeństwa w placówce medycznej.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl