Do czego stosować opatrunki gazowe jałowe
Hurtownia AroMed oferuje opatrunki gazowe jałowe, są to sterylne (czyli poddaje się je procesowi sterylizacji) materiały opatrunkowe, które nie zawierają drobnoustrojów, mogących przebywać na innych miejscach w postaci wegetatywnej czy przetrwalnikowej. Taki rodzaj gazy jałowej nie zawiera bakterii, grzybów, pierwotniaków, pleśni oraz wirusów, itp. Rodzaje sterylizacji: radiacyjną i chemiczną. Sterylizacja chemiczna polega na użyciu silnego gazu – tlenku etylenu. W przypadku sterylizacji radiacyjnej stosuje się promieniowanie jonizujące.
Pamiętać należy, że nawet najdokładniejsza sterylizacja nie jest w stanie wybić w 100% potencjalnych ewentualnych komórek chorobotwórczych organizmów. Materiał jałowy uważany jest materiał, w którym możliwość przeżycia wspomnianych komórek graniczy z jednostką 10 -6.
Typu kompresu decyduje o jego przeznaczeniu w opatrywaniu ran. Wymieniane materiały jałowe stosuje się najczęściej do wykonywania opatrunków na drobniejsze i większe rany. Danego typu opatrunek wchłania wysięk i zabezpiecza ranę przed przedostaniem się drobnoustrojów. Kompresy dobrze jest zawsze mieć w swojej domowej apteczce. Posiadają one rozmaite wymiary oraz różne stopnie chłonności. Dla przykładu kompresy jałowe wysokochłonne 10 cm × 20 cm wykorzystywane są do do zabezpieczania większych, sączących się zranień. Sterylny kompres używany jest także przy opatrywaniu drobnych poparzeń skórnych. Podolodzy wybierają kompresy gazowe jałowe o wymiarach 5cm x 5cm x3 podczas wykonywania zabiegów na chorej lub zdeformowanej stopie u pacjenta.
Opatrunki gazowe na krwawienia
Opatrunki gazowe na krwawienia mają zastosowanie w przypadku delikatnych, niegroźnych ran, jak i poważniejszych uszkodzeń skóry. W pierwszym przypadku na ranę można nałożyć opatrunek, najlepiej jałowy i użyć gazy medycznej w celu utrzymania go w stałej pozycji. W kolejnej sytuacji odpowiednie jest użycie jałowej gazy opatrunkowej i dociśnięcie jej np. opaską uciskową używamy w celu jak najszybszego zatamowania krwawienia (opatrunek uciskowy). Pamiętać należy, że takie postępowanie całkowicie hamuje cyrkulację krwi, a wraz z nią tlenu i innych potrzebnych substancji do uszkodzonej części ciała. Dlatego ten rodzaj opatrywania należy stosować z odpowiednią wiedzą i dokładnym odmierzaniem czasu trwania ucisku na przypadek zatrzymania przepływu krwi w ciele człowieka.
Opatrunki jałowe na poparzenia
Lekkie oparzenia I lub II stopnia wyciszamy za pomocą jałowej gazy. Bezpośrednio po oparzeniu skóry powinno się schłodzić pod bieżącą, zimną wodą . Czynność tę powtarza się, aż do momentu gdy poparzony fragment ciała przestanie piec. Następnie osuszamy oparzone miejsce używając opatrunki gazowe jałowe i nakładamy opatrunek czysty i suchy, który mocujemy tak, aby nie przesuwał się opatrunek.
Czym charakteryzuje się dobra gaza?
Dobra gaza (medycyna) zapewnia przede wszystkim jakość. Opatrunki gazowe muszą być starannie wykonane, gdyż jest to niezbędne w medycynie. Gaza medyczna powinna być wykonana z materiałów, które zapewniają odpowiednią przepuszczalność powietrza i absorpcję. Opatrunki gazowe są stosowane w celu ochrony ran, dlatego ich jałowość oraz sterylność są krytycznymi czynnikami. Kompresy jałowe z gazy powinny być wolne od zanieczyszczeń i mikroorganizmów, aby zapobiegać infekcjom.
Hurtownie medyczne, takie jak AroMed, gdzie dostępne są materiały opatrunkowe, zapewniają gazę medyczną wytrzymałą oraz nierozpadającą się podczas użytkowania. Opatrunki jałowe powinny być także delikatne dla skóry, aby minimalizować ryzyko podrażnień. Dobra gaza medyczna jest również wszechstronna w użyciu, nadając się do różnych rodzajów ran i procedur medycznych.
Wybierając gazę w hurtowni medycznej, warto zwrócić uwagę na te kluczowe cechy, aby zapewnić najlepszą opiekę i ochronę ran.