Cewniki urologiczne i akcesoria do cewnikowania
Pacjenci mający problemy z swobodnym przemieszczaniem się, nieprzytomni oraz oczekujący na operację poddawani są zabiegom cewnikowania. Dodatkową grupę pacjentów u których konieczne jest cewnikowanie stanowią pacjenci u których doszło do zatrzymania lub nietrzymania moczu. Cewnikowanie stosuje się również w czasie diagnozowania i leczenia chorób układu moczowego, gdy ważne jest ustalenie dokładnej ilości wydalanego moczu i prowadzenie systematycznych badań chemicznych i bakteriologicznych.
Hurtownia AroMed oferuje wszystkie produkty medyczne niezbędne do przeprowadzenia cewnikowania. Przedstawiamy kilka typów cewników urologicznych, pojemniki i worki do zbiórki moczu oraz środki neutralizujące bolesność zabiegu. Oferujemy też w ciągłej sprzedaży worki do lewatywy.
13,50 zł
Cena netto: 12,50 zł
9,50 zł
Cena netto: 8,80 zł
15,99 zł
Cena netto: 14,81 zł
Czym różni się cewnik urologiczny Nelatona od cewnika Foleya, Pezzera i Tiemanna?
Większość cewników dostępnych na rynku jest podobnie zbudowana: - rurka wykonana z elastycznego materiału, najczęściej lateksu, silikonu lub specjalnego PCV. W celu przeprowadzenia cewnikowania, personel medyczny wprowadza rurkę do cewki moczowej, a następnie do pęcherza. Cewniki możemy kupić o różnych średnicach, co umożliwia odpowiednie dopasowanie do anatomii konkretnego pacjenta.
Zasadnicze różnice w budowie cewników polegają na ukształtowaniu zakończenia cewnika (części trafiającej do pęcherza) oraz liczbie kanałów. Urologiczny Cewnik Nelatona, a także cewniki Pezzera i Tiemanna to elastyczne, jednokanałowe rurki z obłą końcówką z otworami (po bokach), przez które mocz może dostać się do wnętrza przewodu cewnika. Cewnik Nalatona odznacza się prostą budową i podwyższoną elastycznością – jest najczęściej akcesorium jednorazowego użytku. Cewnik Pezzera wyróżnia się rozwidlonym zakończeniem, które pozwala mu utrzymywać się w pęcherzu i nie wysuwać w trakcie oddawania moczu czy pod wpływem ruchów pacjenta i zmiany napięcia tkanek. Stosowany jest głównie u pacjentów przechodzących rekonwalescencję po operacjach i zabiegach chirurgicznych. Cewnik Tiemanna, dzięki zwężeniu i wygięciu końcówki, może być z powodzeniem stosowany u pacjentów ze zwężonymi drogami moczowymi, np. na skutek ucisku wywieranego przez przerośnięty chorobowo gruczoł krokowy (prostata). Najbardziej uniwersalnym i powszechnie stosowanym akcesorium do długotrwałego odprowadzania moczu jest cewnik Foleya. Na końcówce wprowadzanej do pęcherza moczowego posiada balonik, który po napełnieniu wodą stanowi skuteczne zabezpieczenie przed wysuwaniem się cewnika z dróg moczowych. Cewnik Foleya łatwo rozpoznać po rozwidleniu: jedno ramię jest wyprowadzeniem przewodu do ściągania moczu, w drugim znajduje się zawór przewodu doprowadzającego ciecz do balonika. Prosty w obsłudze i ergonomiczny, bez dolegliwości może utrzymywany w drogach moczowych przez kilka tygodni, a nawet miesięcy (zależnie od rodzaju materiału, z którego został wykonany).
Pojemniki na mocz: foliowy worek do zbiórki moczu na nogę i do zawieszenia
Mocz odprowadzany jest z pęcherza za pomocą cewnika do specjalnych pojemników: w przypadku pacjentów mogących poruszać się samodzielnie, stosuje się worek do zbiórki moczu na nogę. Przy użyciu takiego worka pacjent może się swobodnie poruszać i jednocześnie skrupulatnie kontrolować ilość i jakość wydalanego moczu. Worki zawieszane na wieszaku przy łóżku stosowane są dla pacjentów leżących, często są to worki o większej pojemności niż dla pacjentów mobilnych.
Jak zmniejszyć dyskomfort pacjenta w trakcie cewnikowania?
Cewnikowanie zazwyczaj wiąże się z dyskomfortem lub lekkim bólem, penetracja cewnika w przewód moczowy powoduje negatywne wspomnienia. Dodatkowo bardzo często wprowadzanie cewnika - ciała obcego do organizmu, niesie za sobą ryzyko zakażeń bakteryjnych. W celu ograniczenia pacjentowi bólu, dyskomfortu i niemiłych przeżyć oraz wyhamowania rozwoju drobnoustrojów zabieg cewnikowania wykonuje się przy użyciu profesjonalnych lubrykantów ze środkami znieczulającymi. Takim lubrykantem jest Dispogel 6 ml – znieczulający żel do cewnikowania, posiadający w swoim składzie lidokainę (środek znieczulający) oraz chlorheksydynę (silny antyseptyk). Preparat nie stwarza problemów w aplikacji, rekomendowany jest także do stosowania podczas zabiegów kolonoskopii i endoskopii.
Kiedy cewnik urologiczny jest niezbędny?
Cewniki urologiczne są niezbędne w wielu sytuacjach medycznych, szczególnie w diagnostyce i leczeniu problemów z układem moczowym. Cewniki urologiczne są powszechnie stosowane w szpitalach, klinikach i gabinetach urologicznych.
Te przyrządy do cewnikowania są ważne w przypadkach, gdy pacjent ma trudności z naturalnym oddawaniem moczu, co może być spowodowane różnymi przyczynami, takimi jak blokada w drogach moczowych, operacje na układzie moczowym, uszkodzenie nerwów kontrolujących pęcherz czy poważne choroby, takie jak nowotwory prostaty.
Cewniki urologiczne są również stosowane w celach diagnostycznych, na przykład podczas cystoskopii, gdzie lekarz musi zbadać wnętrze pęcherza moczowego. Pozwalają na zebranie próbek moczu bezpośrednio z pęcherza do badań laboratoryjnych, co jest istotne w diagnozowaniu infekcji i innych stanów.
W hurtowni medycznej AroMed znajdziesz szeroki wybór cewników urologicznych, które świetnie się sprawdzają podczas wielu procedur medycznych.