Wypełnienia chemoutwardzalne
Wypełnienia chemoutwardzalne odznacza się nie na podstawie użytego budulca, lecz ze względu na sposób jego wiązania. Kompozyty chemoutwardzalne i cementy glasjonomerowe aktywowane są użycie wody lub specjalny płynów, które służą do rozrobienia dostarczonego w formie proszku, wypełnienia. Po związaniu się składników powstaje elastyczna masa, którą umożliwia szczelnie wypełnienie ubytku. Czas pracy nie powinien być dłuższy niż 60-180 sekund. Kolejne kilka minut zajmuje wiązanie i twardnienie masy na wskutek oddziaływania na siebie zmieszanych składników. Reprezentantem wypełnienie jest chemoutwardzalny cement glassjonomerowy GIZ Fil Typ II - zestaw, który zastosowanie ma w prac protetycznych i ortodontycznych.
Właściwości chemoutwardzalnych materiałów stomatologicznych
Szczególną zaletą wypełnień chemoutwardzalnych jest wiązanie bez konieczności użycia światła. W dany sposób można je z łatwością stosować również w miejscach, w których utrudnione jest użycie lampy polimeryzacyjną z ultrafioletem. Materiały chemoutwardzalne prezentują się znacznie lepiej od wypełnień amalgamatowych. Jednak postrzegane są za mniej estetyczne w porównaniu do wypełnień światłoutwardzalnych.
Trudności z estetyką wypełnień chemoutwardzalnych spowodowane są faktem tym, że szybki proces twardnienia nie pozwala na długą pracę nad uformowaniem wypełnienia. Jest to istotne w przypadku wypełniania dużych ubytków i odbudowy zębów. Jeżeli stomatolog pracuje na mniej widocznych zębach trzonowych, wyniki jego pracy najczęściej są zadowalające. W kolejnym przypadku zębów przednich wypełnienia mogą wyglądać mało estetycznie. Następstwem tego jest trudność z odpowiednim dopasowaniem koloru plomby do naturalnej barwy szkliwa pacjenta.
Atutem użycia wypełnia chemoutwardzalnego jest sprawa uwarunkowana ekonomicznie: jeżeli użyjemy je do zębów przednich, to możemy ubiegać się o zabieg refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Natomiast jeżeli wybierzemy wypełnienia kompozytowe światłoutwardzalne, to będziemy musieli zapłacić prywatnie. Należy jednak wspomnieć, że wypełnienia chemoutwardzalne mają opinię materiałów wrażliwych na szybsze ścieranie niż kompozyty aktywowane światłem. W skutek tego w dłuższym okresie czasu okazać się może, że tańsze rozwiązanie może się wiązać z częstszą wymianą plomb.
Wypełnień chemoutrwardzalych czy amalgamatowe?
Wypełnienia chemoutwardzalne to wypełnienia kompozytowe, które są sponsorowane podczas leczenia w gabinetach mających podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia. Jednak dany kontrakt zezwala stomatologom jedynie na stosowanie ich tylko w przypadku leczenia zębów przednich, aż do trójek. Do leczenia pozostałych zębów stosuje się wypełnienia, jakimi są na przykład srebrne amalgamatowe plomby. Te wypełnienia wyglądają niestety nieestetycznie.
Wypełnienia chemoutwardzalne można dostać w podstawowych kolorach, przez co znacznie utrudniają dobranie odpowiedniego odcienia dla zębów każdego pacjenta. Na wskutek tego plomba niestety wyglądać mało estetycznie. Grono stomatologów mówi, że wypełnienia chemoutwardzalne gorzej się utrzymują, są również mniej wytrzymałe (trwałość ich zależy też od rodzaju i wielkości ubytku) i służą pacjentom znacznie krócej niż nowocześniejsze wypełnienia światłoutwardzalne. W danych plombach dużo łatwiej również mogą powstają mikroszczeliny, w których mogą zagnieździć się bakterie które są trudne do usunięcia, a zarazem są to zalążki do powstawania próchnicy.