Nowość
Promocja
Wypełnienia glasjonomerowe
Glasjonomerowe (szkłojonomerowe) wypełnienia stomatologiczne powstają w wyniku reakcji kwasu polialkenowego na szkło fluoro-glinowo-krzemowe. Perfekcyjnie przylega do tkanek zęba, równomiernie do szkliwa, jak i do zębiny. Glasjonomery nie potrzebują zastosowania systemu łączącego. Korzystają z nich stomatolodzy od wielu lat, jako alternatywa dla amalgamatu i wypełnień kompozytowych.Produktem często wybieranym przez stomatologów z grupy wypełnień glasjonomerowych jest Riva Self Cure w kapsułkach, ze względu na znakomitą adaptacją brzeżną oraz wytrzymałością na ściskanie.
Nie znaleziono produktów spełniających podane kryteria.
Glasjonomery
Atutem materiałów szkłojonomerowych jest długotrwałe, powolne uwalnianie fluoru, co wpływa idealnie na wypełniania ubytków w zębach objętych rozległymi zmianami próchniczymi. Stosowane są również do montowania elementów protetycznych, np. koron i mostów.
Zalety i wady cementów szkłojonomerowych
Zalety:
- magazynowanie jonów fluoru,
- wytwarzanie stałych połączeń z tkankami zęba,
- perfekcyjna biotolerancja, najlepsza ze wszystkich wypełnień dentystycznych,
- zmiana objętości pod wpływem zmian temperatury jest najbliższa rozszerzalności
naturalnych tkanek zęba.
Wady:
- podatne na ścieranie się i kruszenie.
- mniejsza trwałość niż amalgamat i wypełnienia światłoutwardzalne.
- brak idealnej gładkości,
- dłuższy czas wiązania,
- duża nietolerancja na wilgoć w pierwszej fazie utwardzania,
- możliwość przebarwień, po jedzeniu pokarmów z silnymi pigmentami (herbaty, kawy)
lub palenia wyrobów tytoniowych.
Hurtownia AroMed poleca nowoczesne światłoutwardzalne cementy glasjonomerowe modyfikowane żywicami w większości są pozbawione w/w wad. Są zdecydowanie trwalsze i odporniejsze na złamania od klasycznych cementów szkłojonomerowych.
Zalecany cement do zębów mlecznych i osadzania prac protetycznych
Prezentowane glasjonomery wolno uwalniają fluor, który dzięki swoim właściwościom hamuje rozwój zmian próchniczych. Cecha ta stanowi, że cementy szkłojonomerowe są niezastąpionym wypełnieniem przy leczeniu zębów u dzieci. Bardzo często aplikacja nie wymaga stosowania koferdamu. Idealna adhezja do szkliwa i zębiny umożliwia rezygnację z wytrawiania i uciążliwości dla pacjenta z powstaniem nadwrażliwości. Dodatkowym atutem jest brak obowiązku nadawanie ubytkom kształtu retencyjnego. Wszystkie te czynniki wpływają na skrócenie czasu leczenia, co jest priorytetowe w leczeniu stomatologicznym najmłodszych pacjentów. Chętnie stomatolodzy stosują je również do wypełniania ubytków w zębach trzonowych u osób dorosłych.
Samoistne przyleganie do tkanek zęba sprawiło, że materiały szkłojonomerowe pełnią funkcję cementu lutującego w pracach protetycznych. Po zastosowaniu tworzą bazę przed osadzeniem korony zębowej.