Opcje przeglądania
Nowość
Promocja
Producenci

Wypełnienia glasjonomerowe

Glasjonomerowe (szkłojonomerowe) wypełnienia stomatologiczne powstają w wyniku reakcji kwasu polialkenowego na szkło fluoro-glinowo-krzemowe. Perfekcyjnie przylega do tkanek zęba, równomiernie do szkliwa, jak i do zębiny. Glasjonomery nie potrzebują zastosowania systemu łączącego. Korzystają z nich stomatolodzy od wielu lat, jako alternatywa dla amalgamatu i wypełnień kompozytowych.Produktem często wybieranym przez stomatologów z grupy wypełnień glasjonomerowych jest Riva Self Cure w kapsułkach, ze względu na znakomitą adaptacją brzeżną oraz wytrzymałością na ściskanie.

Nie znaleziono produktów spełniających podane kryteria.

Glasjonomery

Atutem materiałów szkłojonomerowych jest długotrwałe, powolne uwalnianie fluoru, co wpływa idealnie na wypełniania ubytków w zębach objętych rozległymi zmianami próchniczymi. Stosowane są również do montowania elementów protetycznych, np. koron i mostów.

Zalety i wady cementów szkłojonomerowych

Zalety:

-      magazynowanie jonów fluoru, 

-      wytwarzanie stałych połączeń z tkankami zęba, 

-      perfekcyjna biotolerancja, najlepsza ze wszystkich wypełnień dentystycznych,

-      zmiana objętości pod wpływem zmian temperatury jest najbliższa rozszerzalności 

       naturalnych tkanek zęba.

Wady:

-     podatne na ścieranie się i kruszenie. 

-     mniejsza trwałość niż amalgamat i wypełnienia światłoutwardzalne

-     brak idealnej gładkości, 

-     dłuższy czas wiązania,

-     duża nietolerancja na wilgoć w pierwszej fazie utwardzania, 

-     możliwość przebarwień, po jedzeniu pokarmów z silnymi pigmentami (herbaty, kawy) 

      lub palenia wyrobów tytoniowych. 

Hurtownia AroMed poleca nowoczesne światłoutwardzalne cementy glasjonomerowe modyfikowane żywicami w większości są pozbawione w/w wad. Są zdecydowanie trwalsze i odporniejsze na złamania od klasycznych cementów szkłojonomerowych. 

Zalecany cement do zębów mlecznych i osadzania prac protetycznych

Prezentowane glasjonomery wolno uwalniają fluor, który dzięki swoim właściwościom hamuje rozwój zmian próchniczych. Cecha ta stanowi, że cementy szkłojonomerowe są niezastąpionym wypełnieniem przy leczeniu zębów u dzieci. Bardzo często aplikacja nie wymaga stosowania koferdamu. Idealna adhezja do szkliwa i zębiny umożliwia rezygnację z wytrawiania i uciążliwości dla pacjenta z powstaniem nadwrażliwości. Dodatkowym atutem jest  brak obowiązku nadawanie ubytkom kształtu retencyjnego. Wszystkie te czynniki wpływają na skrócenie czasu leczenia, co jest priorytetowe w leczeniu stomatologicznym najmłodszych pacjentów. Chętnie stomatolodzy stosują je również do wypełniania ubytków w zębach trzonowych u osób dorosłych.

Samoistne przyleganie do tkanek zęba sprawiło, że materiały szkłojonomerowe pełnią funkcję cementu lutującego w pracach protetycznych. Po zastosowaniu tworzą bazę przed osadzeniem korony zębowej. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl