Wypełnienia światłoutrwardzalne
Najpopularniejszym materiałem do wypełniania ubytków w zębach, są to białe plomby dentystyczne, czyli kompozytowe wypełnienia światłoutrwardzalne. Chętnie wybierane są przez dentystów ze względu na swoją uniwersalność w zastosowaniu i komforcie pracy. Pacjenci cenią je głównie ze względu na efekt estetycznego uśmiechu. Wypełnienia bez problemu możemy dopasować do naturalnego koloru szkliwa pacjenta, wypełnienia są zarazem gładkie i lśniące.
Kompozyt Estolite jest przykładem nowoczesnego wypełnienia światłoutrwardzalnego proponowany w wersji uniwersalnej i do zębów bocznych. Estelite Sigma Quick to kompozyt stworzony do stosowania na całym uzębieniu, jak również na zębach przednich. Owalne drobiny wypełniacza o stałej wielkości 0,2 μm umożliwiają uzyskać wypełnienia praktycznie nieodróżnialne od zdrowych zębów. Natomiast do zębów bocznych znakomicie nadaje się Estelite Posterior Quick, który zawiera aż 70% wypełniacza, co pozwala zmniejszyć do minimum skurcz polimeryzacyjny.
Kompozyty nanohybrydowe
W hurtowni AroMed można znaleźć wypełnienia kompozytowe makrocząsteczkowe, mikrocząsteczkowe i hybrydowe. Szczególnie wartą uwagi jest odmianą materiałów światłoutrwardzalnych, to znaczy kompozyty nanohybrydowe. Mają one cząsteczki nanofilowe i mikrofilowe, ołączenie takie zapewnia niski skurcz polimeryzacyjny, podwyższoną odporność na ścieranie i dobrą polerowalnością.
Wśród kompozytów nanohybrydowych posiadamy materiały przeznaczone do bezpośredniej odbudowy ubytków, jak również do wypełnień pośrednich inlays i onlays. Właściwości mechaniczne kompozytów nanohybrydowych umożliwiają też uzyskać ich do wypełniania bruzd i laminowani licówek. Dodatkowo odznaczają się stabilnością kolorów, co zwiększa walory estetyczne i pozwala na użycie w leczeniu zębów przednich, siekaczy
Płynne wypełnienia światłoutwardzalne
Wypełnienia światłoutrwardzalne posiadają płynne kompozyty typu flow, charakteryzują się one znakomitym zapływaniem we wszystkie miejsca ubytku. W skutek tego spada ryzyko pozostawienia nie wypełnionych przestrzeni i zwiększa się trwałość wiązania z tkankami zęba. Płynna konsystencja wypełnienia praktycznie uniemożliwia niekorzystne powikłania skurczu polimeryzacyjnego. Wypełnienia światłoutwardzalne typu flow mają doskonale zbalansowaną lepkość: masa jest jednocześnie płynna i na tyle zwarta, że nadany przez stomatologów kształt utrzymuje się.
W danej grupie preparatów warto powiedzieć o wypełnieniu Gradia Direct. Kompozyt mikrocząsteczkowy prezentowany jest w kilku rodzajach o różnej gęstości: Gradia Direct Flo (wypełnienie płynne, często używane jako przegotowane do wypełnień kompozytowych), Gradia Direct LoFlo (płynny kompozyt o wysokiej gęstości, który może być używany w ostatniej fazie odbudowy ubytków) oraz Gradia Direct (kompozyt wszechstronny do odbudowy wszystkich typów ubytków dentystycznych). Kompozyty Gradia Direct są pożądane przez stomatologów za bardzo wysoką estetykę i trwałość. Umożliwiają one uzyskanie naturalnie wyglądających prawie niewidocznych wypełnień.